HUOS -Sklerodermija
Dobrodošli na forum HUOS-a! Pozivamo vas da nam se pridružite u zajedničkom upoznavanju sklerodermije i načina na koje se s tom bolešću nositi. Domaći, kliknite Login. Svi ostali - registracijom postajete domaći! Želimo vam korisno i ugodno vrijeme na našem forumu Smile

Join the forum, it's quick and easy

HUOS -Sklerodermija
Dobrodošli na forum HUOS-a! Pozivamo vas da nam se pridružite u zajedničkom upoznavanju sklerodermije i načina na koje se s tom bolešću nositi. Domaći, kliknite Login. Svi ostali - registracijom postajete domaći! Želimo vam korisno i ugodno vrijeme na našem forumu Smile
HUOS -Sklerodermija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Morphea

+2
Horror vacui
Bakica
6 posters

Go down

Morphea Empty Morphea

Postaj  Bakica sri 21 srp 2010, 18:19

Morphea je lokalizirani oblik sklerodermije, vezan isključivo za kožu, bez promjena u unutarnjim organima. Bolest je znatno češća od sistemske sklerodermije, dvostruko je češća u žena, obično u dobi između 20 i 40 godina. Prijelaz u sistemski oblik izuzetno je rijedak, a prognoza je povoljna jer bolest nakon nekoliko mjeseci prelazi u fazu mirovanja, odnosno završi s arealom stanjene i nešto jače pigmentirane kože. Obično se nađe nekoliko sklerotičnih areala na koži trupa veličine kovanog novca do veličine dlana. Promjene na udovima i licu mogu imati izduženi (linearni) oblik, znatno narušavati izgled pacijenta i uzrokovati velike emocionalne poteškoće, pogotovo stoga što su mogućnosti liječenja vrlo skromne. Osobite poteškoće može izazvati rijetki generalizirani oblik morfeje, gdje su zahvaćene velike površine ili čitava koža.
Uzrok morfeje nepoznat je, ali je opisano da može nastati nakon ugriza krpelja (Lajmska bolest), može se pojaviti kod ljudi koji rukuju s pesticidima, kod radnika koji rade s epoksidnim smolama i s nekim organskim otapalima.
Morphea se ponekad javlja na mjestima injiciranja silikona za korekciju dojki ili usana. Tretman lokaliziranog oblika sklerodermije u domeni je dermatologa.
Bakica
Bakica
Admin

Broj postova : 28
Join date : 20.07.2010

http://www.huos.hr

[Vrh] Go down

Morphea Empty Re: Morphea

Postaj  Horror vacui pon 05 oľu 2012, 17:18

Ljudi, koliko vas ovdje ima morpheu, htjela bih barem otprilike vidjeti kolika je učestalost pojave sistemske sklerodermije u Hrvatskoj i kakvi su obično ishodi.

Jeste li bili igdje u inozemstvu na terapijama ili tražili mišljenje doktora iz inozemstva?

Ja sam pronašla neko društvo dermatologa, reumatologa i raznih stručnjaka- uglavnom, tim Velike Britanije koji se bavi sklerodermijom, ali nisam još njihove kontakt mail adrese.

Ukoliko budem, podijeliti ću svakako s vama.
Imate li vi kakav prijedlog?
cat

Horror vacui

Broj postova : 16
Join date : 14.07.2011
Lokacija : Zagreb

[Vrh] Go down

Morphea Empty Re: Morphea

Postaj  TanjaOs čet 23 svi 2013, 13:13

pozdrav
imam 5-godišnjeg sina kojem je dijagnosticirana Sclerodermia circumscripta Morphea na lijevoj potkoljenici Crying or Very sad

bilo kakva informacija o liječenju bi mi bila od velike pomoći...

TanjaOs

Broj postova : 33
Join date : 17.04.2013

[Vrh] Go down

Morphea Empty Re: Morphea

Postaj  svjetlana13 sub 10 kol 2013, 20:52

Ja je imam isto ali pojavila mi se u 30.godini,koliko znam nema tu lecenja,vec sam pisala na tu temu gore

svjetlana13

Broj postova : 41
Join date : 18.08.2010
Age : 43

http://svjetlana13@ptt.rs

[Vrh] Go down

Morphea Empty Re: Morphea

Postaj  LailA123 sub 26 tra 2014, 10:34

Zdravo, ja sam sklerodermiju dobila prije 5-6 godina. Tada su mi na osnovu izgleda rekli da je to sklerodermija a nakon 3 godine au me poslali na biopsiju jer nisu bili sigurni. Imam 13 godina i voljela bi da mi kažete ako ima kakvih lijekova ili neke terapije i kako se vi nosite sa bolesti. Jer ja jako teško zbog škole i prijatelja.  Sad 

LailA123

Broj postova : 1
Join date : 26.04.2014

[Vrh] Go down

Morphea Empty Re: Morphea

Postaj  martinab1 uto 03 lip 2014, 18:49

Bok LailA123!  Smile 
Dobrodošla na forum. Koji oblik su ti dijagnosticirali? Ja imam morpheu linearis na lijevoj ruci i borim se s njom već 4 godine. Za sada ništa ne postoji čime bi trajno izlječili sklerodermiju ali postoje razni načini kako održavati postojeće stanje. Na početku sam pila tablete kako bi se spriječilo širenje, nakon toga išla sam na PUVA bath terapije (kupke + lampa) što je dovelo do nekog malog ali ne velikog omekšanja, poslije toga pa sve do danas mažem neutralnim kremicama, trenutno imam neku na biljnoj bazi. Osim toga išla sam baš ove godine na fizikalnu terapiju preko udruge oboljenih od sklerodermije. Svakako ti preporučam da se učlaniš i udrugu i stupiš u kontakt sa predsjednicom udruge gospođom Jadrankom Brozd koja je ujedno i vlasnica fizkalne ordinacije [http://huos.hr/udruga/prijavnica-za-clanstvo/].

martinab1

Broj postova : 18
Join date : 30.01.2011

[Vrh] Go down

Morphea Empty Re: Morphea

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.